Ziyaretçiler için Bilgiler

Havayolları

Kuzey Kıbrıs'ın tek havalimanı Ercan Uluslararası Havalimanı'dır. Türkiye'den Ercan'a hergün olmak üzere çoğu ilden birçok direkt sefer bulunmaktadır. Diğer tüm dünya ülkelerinden Kıbrıs'a ve Mağusa'ya gelmek isterseniz, ya TR üstünden aktarmalı olarak uçmalısınız ya da Larnaka havalimanını kullanmalısınız.

Deniz Limanları

Kuzey Kıbrıs'ta 4 deniz limanı bulunmaktadır.Adanın başlıca limanı olan Mağusa Limanı, kargo taşımacılığı için oldukça önemlidir. Ayrıca, Türkiye'den düzenli olarak feribot seferleri de düzenlenmektedir.

Araba Kiralama

Şehrin birçok noktasından araba kiralama şirketleri bulunmaktadır. Ziyaretçiler diledikleri amaç ve süre için araba kiralayabilmektedir. Araba modellerindeki çeşitlilik sayesinde size en uygun model araba ile keyfinizce gezebilirsiniz. Küçük ekonomik arabalardan, büyük lüks arabalara ve bunlara ek olarak 4x4 Jeepler ve aile arabaları da kiralanabilmektedir.

Taksi

Kuzey Kıbrıs'ta hem hotellere ait hem de özel olarak işletilen birçok taksi şirketi bulunmaktadır. Taksi ücretleri devlet tarafından yasalaştırılmış olmakla beraber, şoförler tarafından taksi metre kullanımı zorunludur. Fiyatlar; şehir içi 10-20 TL arası, şehir dışı ve havalimanları için ise 40-70 TL arası değişmektedir.

Mağusa Suriçi'nde 3 adet taksi durağı bulunmaktadır. Sokakta "taksi çevirmek" pek de kolay değildir. Bu nedenle duraklara giderek veya telefon yoluyla taksi ayarlayabilirsiniz. Not: Çoğu taksi şirketi 24 saat hizmet vermesine rağmen, akşam 9 ile sabah 8 arasında taksi istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız iyi olacaktır.

Toplu Taşıma

Ana şehirler arası sıklıkla servis yapan otobüs ve minibüsler bulunmaktadır. Ayrıca ana şehirlerin terminallerinden tüm köylere servisler de kalkmaktadır. 2009 yılında servislerine başlayan KIB-HAS, Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt ve Lefke'den Ercan Havalimanına ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Servis saatleri ve diğer detaylar için tıklayınız.

Para Birimi

Para birimi Türk Lirasıdır. Avro, İngiliz Sterlini ve Amerikan Doları da kabul etmektedir. Bunlara ek olarak tüm şehirlerde, döviz işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bürolar bulunmaktadır.

Ana Dil

Kuzey Kıbrıs'ta ana dil Türkçe'dir. Buna ek olarak İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.

Posta & Kargo

Kuzey Kıbrıs'a mektup ve paket göndermek için gideceği adresin sonuna " Mersin 10 Türkiye" posta kodunu eklemelisiniz. Buna ek olarak geçtiğimiz yıllarda resmileşen bağımsız posta kodu sistemi de bulunmaktadır. Detaylar için tıklayınız.

Zaman Dilimi

Kuzey Kıbrıs "Güney Avrupa Zaman Dilimi, UTC+2" zaman dilimini kullanmaktadır. GMT diliminden 2 saat öndedir.

Bankalar ve ATMler

Uluslararası çalışan ve tanınmış birçok bankanın Kuzey Kıbrıs'ta şubeleri bulunmaktadır. Ziyaretçiler tüm kart tiplerini kullanarak bu bankalar diledikleri işlemi yapabilmektedir. Ayrıca Mağusa Suriçi de dahil olmak üzere ülkenin dört bir yanında bulunan ATM leri kullanarak 7/24 diledikleri döviz veya TL nakit çekme işlemleirni gerçekleştirebilir.

Müzeler

Yaz (Haziran-Eylül) 9.00 - 13.30 / 16.30-18.30

Kış 8.00 - 13.00 / 14.30-17.00

Müzeler pazar günleri ve resmi tatillerde kapalıdır.

Döviz Büroları

Suriçinde bulunan çoğu mağaza yabacı ülke paralarını kabul etmektedir. Ancak ziyaretçiler bürolar aracılığıyla uygun kurlar ile döviz alıp, satabilmektedir. Döviz bürolarının çalışma saatleri; hafta içi 8.00 - 18.00 arası ve Cumartesi günleri 8.00 - 13.00 arasıdır.

Acil Numaralar

İtfaiye: 199
Ambulans: 112
Polis: 155
Sahil Güvenlik: 159

Konaklama

Mağusa Suriçi'nde özellikle son yıllarda konaklama seçenekleri çoğalmış, ziyaretçiler için seçenekler artmıştır. Bu alanda sorumlu kişiler hotel işletmelerini yaratırken Suriçi'nin doğal yapısını korumaya özen göstermiştir.Booking.com, airbnb gibi popüler konaklama sitelerde tüm seçenekleri görüntüleyebilir ve ziyaretinizi daha orjinal bir seçimle asla unutulmayacak bir anıya dönüştürebilirsiniz.