Açıklama

Onceki ismiyle Aziz Nicholas Latin Katedrali'nin, Yakın Doğu'da şimdiye kadar ayakta kalmış en güzel ve ihtişamlı Frenk inşası oldUğU geniş çapta kabul edilmektedir. 12921373 yılları arasında, Kıbrısl ın kralları olarak merkezde ilk defa tadandırıldıktan sonra, Lüzinyan idarecilerinin Kudüs kralı olarak taç giyme merasimleri burada yer almıştır. Yine burada, Ada'nın son hükümdarı, Kralice Caterina Cornaroı 1489 yılında Venedik Cumhuriyeti'nin tekelci güçlerine boyun eğer ve tahttan feragat eder.

Katedral l in inşası yaklaşık 1300 yılında, aynı ismi taşıyan selefinin bulunduğu alan üzerinde başlamıştı. Mağusa'da Gotik tarzında insa edilen kiliselerden ayakta kalanlar arasında, Aziz Nicholas Katedrali o dönemde Batı lda, özellikle Rhineland'da yer alan en yenilikci ve ilginc mimari gelişmelere en yakın olan idi.

Katedral, Lefkoşa Katedrali ve Balabayıs Manastırı'nın örnek teşkil ettiği 13. yüzyılın daha sade ve daha sağlam bicimlerinden uzaklaşır. 14. yüzyıldan itibaren Ada genelinde kullanılmaya başlanan dekoratif ve mimari standartlar oluşmuştur.

Binanın dışlı Osmanlılar tarafından ağır top ateşine tutulmasına rağmen, batı yüzünde görüleceği gibil bina yine de orijinal tarzını ve ihtişamını korumaktadır.

Yaprak şeklinde örgülü pencere kalkanı titizlikle işlenmiş olup üç tane ona giriş kapısı, şehrin ana meydanına ve eski kraliyet sarayına bakmaktadır. Binanın ön cephesinin solunda 1700 yılına ait küçük bir Osmanlı mezarı ve bir türbe bulunmaktadır. Antik cümbez ağacının karşısında yer alan eski Venedik sundurması, Müslümanlar tarafından abdest alma yeri olarak kullanılmaktadır.

Camiye dönüştürülen Katedral Lala Mustafa Paşa'ya adanmıştır.