Medya ve Basın

26/07/2017

Aşıklar Yolu yayalaştırılıyor

by KIBRIS GAZETESİ

MASDER, sürekli trafik kazalarının yaşandığı “Aşıklar Yolu”nda, sur taşlarından set duvar yapılarak emniyetin sağlanması veya yolun tamamen araç trafiğine kapatılması önerisinde bulundu… Gazimağusa Belediyesi de önerilen projenin 2018 yılında hayata geçirileceğini açıkladı.

Daha Fazla Oku

11/07/2017

Yok olmaya yüz tutmuş tarihi fresk sağlamlaştırıldı

by KIBRIS GAZETESİ

Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Dünya Anıtlar Fonu (WMF) finansmanıyla Gazimağusa Suriçi Derneği’nin (MASDER) organizasyonuyla Kıbrıs’ta kültürel miras çalışmaları ile tanınmış Prof. Dr. Michael Walsh ve ekibi tarafından Gazimağusa Suriçi’nde bulunan Aya Zoni Kilisesi’ndeki dökülmek üzere olan Mikail (Archangel Michael) duvar resmi (fresk), sabitlenip sağlamlaştırıldı. Prof. Dr. Michael Walsh ve ekibinin bir sonraki aşamada da dünya çapında sanat tarihçilerini getirerek tam olarak hangi döneme ait oldukları ile ilgili kesin tespitini yapacakları belirtildi.

Daha Fazla Oku

20/06/2017

MASDER düzenlediği yardım konserinden elde ettiği 5 bin 400 TL’yi, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’ne teslim etti

by KIBRIS GAZETESİ

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) Başkan Yardımcısı Serdar Atai, dernek olarak 29 Mayıs tarihinde düzenledikleri yardım konserinde elde edilen 5 bin 400 TL’yi, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi Müdürü Emirali Evcimen’e teslim etti. Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’ne dün sabah 09.30’da ziyaret gerçekleştiren Serdar Atai, toplanan parayı teslim ettikten sonra, yaptıkları sosyal sorumluluk projesinin diğer sivil toplum örgütlerine ve bireylere örnek olmasını diledi.

Daha Fazla Oku

16/06/2017

Hedef şaşırtmaya çalışıyorlar

by KIBRIS GAZETESİ

Mağusa İnisiyatifi ve Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) yetkilileri, Mağusalıların günümüzdeki en büyük ihtiyaçlarının Derinya Kapısı’nın açılması olduğuna dikkat çekti. Derinya Kapısı’nın açılmasıyla Mağusalıların ekonomik ve sosyal olarak gelişimlerinin yanında Kıbrıs sorunun çözümüne de büyük katkı sağlayacağını söyleyen sivil toplum örgütü yetkilileri, ihtiyaç olan Derinya Kapısı’nın açılmadan önce Derinya Plajı’nın açılmak istenmesinin hedef şaşırtmak olduğunu kaydetti.

Daha Fazla Oku

23/05/2017

MASDER, çocuklar için yardım konseri düzenleyecek

by Kıbrıs Postası

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER), Gazimağusa Belediyesi işbirliğiyle 29 Mayıs 2017 Pazartesi akşamı 19:00-20:15 saatleri arasında, Mağusa’daki Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde, bir Yardım Konseri düzenleyecek. Konserin tüm geliri Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’ne bağışlanacak.

Daha Fazla Oku

21/04/2017

Mağusa Suriçi Çocuk Panayırı 23 Nisan’da yapılıyor

by BRTK

Mağusa Suriçi Derneği’nin (MASDER) düzenlediği geleneksel Mağusa Suriçi Çocuk Panayırı pazar günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde yapılıyor. MASDER’den yapılan açıklamaya göre, bu yıl Mağusa Belediyesi ana sponsorluğuyla dokuzuncusu gerçekleşecek panayırda, Özgürlük ve Zafer Anıtı, Namık Kemal Meydanı, Venedik Sarayı, Bandabuliya ve dernek binasında etkinlikler gerçekleştirilecek. Panayır saat 09.00’da, Özgürlük ve Zafer Anıtı’ndaki törenle başlayacak ve ardından Namık Kemal Meydanı’na kortej yürüyüşü düzenlenecek. Mağusa bölgesinden 10 ilkokulun “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” gösterileri sunacağı etkinlik 12:00’ye kadar sürecek. Panayır çerçevesinde saat 18:00’e kadar, uygulamalı ebru sanatı, seramik, kumaş, takı çalışmaları, halk dansları, folklor, modern dans gösterileri, özel müzik okul dinletisi, yüz boyama, at turları, kangoo jumps, freestyler şov, okçuluk turnuvası, kültürel yiyecek-içecek ikramı, hediyelik eşya satışı ve fotoğraf sergisi yer alacak.

Daha Fazla Oku

14/04/2017

4 Örgütten Ortak Açıklama…

by HAVADIS

Mağusa İnisiyatifi, Mağusa Suriçi Derneği, Mağusa Gençlik Merkezi, Dayanışma (Mağusa), Gazimağusa’da organize etmeyi planladıkları Paskalya Yortusu etkinliğine Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verilmediğini savunarak, etkinliğin bu nedenle gerçekleştirilmeyeceğini belirtti.

Daha Fazla Oku

13/05/2016

MASDER: Canbulat Müzesi, haftanın 7 günü hizmette olmalı

by ADABASINI

Mağusa Suriçi Derneği yetkilileri, Mağusa Suriçi'ndeki tek müze olan Canbulat Müzesi'nin hafta sonları kapalı tutulmasından şikayet ediyor

Daha Fazla Oku

07/05/2016

MASDER 8. ÇOCUK PANAYIRI

by MHA HABER

MAĞUSA SURİÇİ DERNEĞİ TARAFINDA, BUGÜN 8. MAĞUSA SURİÇİ ÇOCUK PANAYIRI DÜZENLEDİ. Etkinlikler, Namık Kemal Meydanı, Venedik Sarayı, Bandabuliya ve dernek binasında gerçekleştirildi. Mağusa Suriçi Derneği, 8. Mağusa Çocuk Panayırı’nı gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Mağusa Suriçi Derneği Başkanı Rıfat Yalınç, amaçlarının çocukların eğlenmesinin yanı sıra açık hava müzesi konumunda olan Suriçi’nin güzelliklerine dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Daha Fazla Oku

07/02/2016

Mağusa Suriçi’ne sinema istiyorlar

by KIBRIS GAZETESI

Mağusa Suriçi’ne sinema istiyorlar

Daha Fazla Oku

30/12/2015

Turistler eserlerimizi artik kolay bulabilecek!

by KIBRIS GAZETESI - AHMET ILKTAC

Magusa Suriçi’nde yillardir büyük eksiklik olarak görülen, eski eserleri ve park yerlerini gösteren tabelalar, Renewal Projesi kapsaminda MASDER tarafindan yenilendi.

Daha Fazla Oku

11/09/2015

Barış için oynayacaklar

by KIBRIS GAZETESI - Sedef BOŞNAK

THOK ve MASDER işbirliğinde, düzenlenen Euripides’in “Hippolytus” adlı tragedyası ilk kez bu gece sergilenecek

Daha Fazla Oku

07/07/2015

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER), Gazimağusa Belediyesi işbirliğiyle yardım konseri düzenliyor

by DETAY KIBRIS

Fikri Toros (Piyano), Eran Raman (Flüt) ve Katie Economidou (Mezzo soprano) üçlüsünün sahne alacağı etkinlik 10 Temmuz Cuma günü akşam üzeri saat 7’de gerçekleşecek.

Daha Fazla Oku

01/07/2015

“Sorumlu Plaj Büfeciliği” konseptinin tanıtım etkinliğini düzenliyor

by DETAY KIBRIS

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) 11 Ekim 2014’te resmi açılışını yaptığı, Avrupa Birliği’nin “Kıbrıslı Sivil Toplum Harekette” programı tarafından finanse edilen ve güneyden AKTI ile Enalia Physis, kuzeyden Scuba Divers Association (Dalış Merkezleri Birliği) işbirliğiyle uygulanan “Deniz Atıkları: Temiz Sahiller için El Ele” Projesi kapsamında yer alan “Sorumlu Plaj Büfeciliği” konseptinin tanıtım etkinliğini düzenliyor.

Daha Fazla Oku

29/08/2014

MASDER Genel Kurulu yapıldı

by KIBRIS POSTASI

MASDER (Mağusa Suriçi Derneği) olağan Genel Kurulu 27 Ağustos, 2014 Çarşamba günü Dernek Binası Bishop’s Chapel’de gerçekleştirildi.

Daha Fazla Oku

20/04/2014

ÇOCUKLAR ÇOK EĞLENDİ

by KIBRIS 724

Mağusa Suriçi Derneği’nin geleneksel hale getirdiği ve bu yıl altıncısı düzenlenen “Mağusa Suriçi Panayırı” yağmura rağmen yapıldı. Yüzlerce çocuğun katıldığı Mağusa Suriçi Panayırı’nda çocuklar bir birinden farklı oyunlar oynadılar, okçuluk çalışması yaptılar, origami ve ebru sanatlarını denediler. Etkinlikte çocuklar palyaçolar tarafından eğlendirildiler.

Daha Fazla Oku